Různé druhy zalévání
Existují různé možnosti pro vytvoření zavlažovacího systému, z nichž každý má určité vlastnosti a zásadní rozdíly.
Povrchové zalévání
Povrchové zalévání
Kropení
Zavlažovače pro zavlažování zavlažovačů
Kapkové zavlažování
Schéma kapkové závlahy
Nevýhodou odkapávacího systému je pravděpodobnost častého ucpávání potrubí v důsledku vnikání půdních částic a různých nečistot do jeho otvorů.
Zalévání podloží
Otvory pro potrubí mohou být ucpané, proto musí být na vstupu do zavlažovacího potrubí filtr.
Automatické a manuální ovládání zavlažování
Zavlažovací systém pro vlastní potřebu v zemi lze vytvořit s možností ručního, poloautomatického nebo automatického ovládání.
Poloautomatický systém zahrnuje ruční ovládání přívodu vody do společného potrubí. Systém dále nezávisle distribuuje vodu potrubím a také reguluje tlak a průtok vody.
Tip: Kdykoli můžete přepnout z poloautomatického systému na automatické zavlažování, aniž byste uzavřeli uzavírací ventil přívodu vody.
Zalévání pozemku automatickým ovládáním
Vlastnosti sprinklerového systému
Postřikovač s uzavřeným ventilem je v zemi nefunkční, když je na systém vyvíjen tlak, tryska se vysune a hlavice postřikovače začne pracovat tak, jak je nastaveno
Jednosměrný postřik se v tomto případě používá k zalévání trávníku poblíž cesty. Délka hodu upravená tak, aby pokryla šířku trávníku
Tento rotující postřikovač je určen k zavlažování velkých ploch trávníku. Vodní postřik rovnoměrně do všech směrů pro úplné zalévání
Otočné zavlažování je dobré pro malý záhon nebo trávník. Nejlepší čas na zalévání je ráno nebo večer, odpoledne mohou v důsledku extrémního tepla na listech rostlin zůstat popáleniny.
Rada. Zavlažovací systémy pro letní chaty dnes vyrábějí různé společnosti, při výběru věnujte pozornost popularitě společnosti, recenzím, kvalitě provedených instalačních prací (a stojí téměř stejně jako systém) a samozřejmě záruce.
Přemýšlejte o tom, kde je třeba umístit postřikovače, kromě hlavních oblastí, jaké by měly být — mohlo by se jednat o vzdálenou nebo těžko přístupnou oblast, oblast poblíž cest atd. Náklady na instalaci závisí na zvážení těchto faktorů.
Příklad umístění automatického zavlažovacího systému v zemi — při správné organizaci nezůstane bez zavlažování ani jedno místo na zahradě. Odborníci vyberou správné vybavení pro všechny zahradní oblasti
Kdy je nejvhodnější doba pro instalaci systému autowateringu? Nejpohodlnější způsob, jak to udělat, je, když jste již připravili vrstvu pro setí trávníků, zasadili všechny rostliny a vytvořili cesty. Dobře provedená instalace zaručí dlouhý a úspěšný provoz vašeho systému.
Co je to kapkové zavlažování: funkce zavlažovacího systému
Díky kapkovému zavlažovacímu systému proudí voda přímo pod kořeny rostliny
Kapkový zavlažovací systém snižuje intenzitu práce při péči o zelené plodiny. A díky automatizovanému procesu můžete místo nechat několik dní bez dozoru, aniž byste se museli starat o to, aby rostliny zůstaly bez vody.
Jak provádět kapkové zavlažování vlastními rukama z plastových trubek a hadic
Preferovány jsou polypropylenové odkapávací trubky
Důležité! Kapková zavlažovací potrubí položená pod zemí jsou velmi náchylná k ucpání.
Chcete-li provést kapkové zavlažování, musíte si zakoupit kvalitní komponenty
DIY metody organizace kapkové závlahy z plastových lahví
Existuje několik způsobů, jak vytvořit kapkové zavlažování z plastových nádob. Systém může provádět povrchové a podpovrchové zavlažování.
Při vyprazdňování nádoby, ke kterému dochází pod zemským tlakem, se může deformovat. Aby se tomu zabránilo, musí být v krytu proražen otvor pro vyrovnání tlaku a musí být včas doplněn přívod vody.
Nejoblíbenější možností zavlažování z plastové láhve je upuštění nádoby mezi rostliny.
Udělejte si sami kořenovou a povrchovou kapkovou závlahu z lahví
Kapkové zavlažování z plastových lahví může být kořenové a povrchové
Kontejner je zavěšen na zahradní postel ve výšce 30-50 cm od úrovně terénu. Umístění láhve by mělo být zvoleno na základě optimální kapky kapek pod rostlinou, nikoli na jejích listech.
Užitečná rada! Nevytvářejte mnoho otvorů najednou. Mohou být přidány podle potřeby ke zvýšení příjmu vody.
Pokud je zavlažovací oblast malá, můžete vytvořit závěsný systém
Přehled hotových kapkových zavlažovacích systémů, jejich vlastnosti
Hotový kapkový zavlažovací systém «Zhuk» — nejoblíbenější na domácím trhu
Běloruský systém kapkové závlahy «Aquadusya» má několik odrůd vhodných pro zavlažování oblastí různých velikostí. Může být vybaven regulátorem nebo může být bez něj, připojen k přívodu vody nebo akumulační nádrži.
Schéma odkapávacího systému pro zavlažování «Aquadusya»
Zavlažovací systém Istok zahrnuje odkapávací trubku 25 m s roztečí 30 cm mezi odkapávacími zařízeními. Zařízení je vybaveno filtrem a příslušenstvím potřebným pro připojení k akumulační nádrži. Některé modely jsou vybaveny ovladačem a čerpadlem.
Návrh a instalace automatického zavlažovacího systému pro pozemek
Základem projektu pro zavlažování a automatické zavlažování lokality je topografická mapa lokality, dendroplan, vizuální kontrola lokality, studie stavu vodovodního systému. V takovém případě musí projekt zohlednit přání zákazníka:
- Podle typu ovládání: manuální, poloautomatický, automatizovaný;
- Podle pokrytí oblasti: částečné nebo úplné;
- Konečným způsobem zavlažování: zavlažování, kapání nebo zavlažování podloží;
Zařízení pro automatické zavlažování místa provádějí také odborníci. Samotný proces se skládá z několika fází:
Jaký je účel každého z prvků
Vedoucí. Jsou určeny k monitorování situace, řízení spotřeby, stavu a také k monitorování otevírání a zavírání ventilů.
Elektromagnetické ventily se používají při syntéze s regulátory. Jsou určeny k zalévání pouze určitých částí trávníku.
Například je dobré ji použít, pokud je zavlažovací plocha obrovská a čerpací stanice není příliš silná a nestačí na celé území.
Je tedy možné zalévat celou plochu v několika fázích. S pomocí ovladačů nastavujete časy otevírání a zavírání určitých ventilů.
Sprinklery jsou zařízení určená k přímému zásobování místa vodou. V době zalévání se pohybují 15-20 cm nad zemí, po skončení přívodu vody se schovávají zpět.
Existují 2 typy takových zařízení — rotační a statické. Rotační — zalévají celou oblast kolem sebe v určitém poloměru, statické — neotáčejí se, proto se přívod provádí pouze do úzce definované oblasti.
Výkres
Plán zahrady musí odrážet výkres zavlažovacího systému. Označíme na něm umístění postřikovačů, kolem nichž je kompasem označen poloměr rozvodu vody.
Návrh by měl být proveden v následujícím pořadí:
Nezapomeňte překrýt zavlažovací oblasti každého postřikovače, abyste zajistili co nejlepší zavlažování a vyhnuli se zmeškání oblasti.
Tato metoda funguje dobře pro všechny typy webů.
Jak se provádí styling
Automatické zavlažování trávníku v zemi, při instalaci je poměrně obtížné, takže je třeba věnovat této fázi maximální pozornost. Celý proces zařízení lze rozdělit do fází:
Na základě tohoto seznamu můžete pochopit, jak jednat, ale některé fáze práce vyžadují podrobné vysvětlení.
Jak hluboké by měly být příkopy?
Ideální hloubka je 1 m. Důvodem je hloubka zamrzání půdy, 1 metr je již nižší.
To se provádí k vypuštění vody v předzimním období. Před instalování je bezpodmínečně nutné zkontrolovat těsnost systému. Po kontrole se ponoříme, nastavíme směr zavlažování a spustíme systém.
Míra zavlažování
Nyní máme zájem o zalévání trávníku. Při zalévání je hlavní dodržovat režim a nalít dostatečné množství vody. Nejlepší je zalévat brzy ráno nebo pozdě večer, v hodinách, kdy je sluneční aktivita minimální.
Faktem je, že sluneční paprsky, okamžitě po zalévání, mají velmi špatný účinek na rostliny, mohou se objevit popáleniny, navíc se voda velmi rychle odpařuje a půda není nasycena vlhkostí.
Pokud jde o objem vody, předpokládá se, že stačí 10 litrů vody na 1 metr čtvereční trávníku. Při zalévání v takovém objemu je půda nasáklá 10 cm hluboká a kořeny trávy se nezhlubují pod 15 cm, takže 10 litrů je přibližná norma.
Nepředpokládejte, že časté zalévání během sucha je prospěšné. Tady spíše jen škodíte.
To je způsobeno skutečností, že za prvé, vlhkost nedosahuje kořenů rostlin, a za druhé, při takovém zalévání se na horní vrstvě půdy vytvoří tvrdá, prakticky nepropustná kůra, která neumožňuje vstup vzduchu do země, což také nepříznivě ovlivňuje tráva.
Během tepla však můžete osvěžit zalévání, ale nezneužívejte je, abyste nepoškodili. To jsou všechny základní nuance, které by každý letní obyvatel měl vědět o automatickém systému zavlažování trávníku.
Našli jste chybu? Zvýrazněte to a stiskněte Ctrl + Enter, aby nám to řekl.
Střešní konstrukce
Pokud přístřešek sousedí s budovou, mají obě konstrukce často společný krokvový systém a stejnou střešní krytinu. Někdy je baldachýn jakousi galerií pokrývající cestu od vstupní brány až k samému prahu obytné budovy.
V některých případech jsou přístřešky postaveny podle principu montáže klenutých skleníků, ale pouze s otevřenými konci.