Vysoké jahodové postele: tajemství finské technologie pěstování

Klady a zápory, foto

Proces pěstování jahod na vysokých postelích se provádí jako tepelné struktury.

Vysoké postele pro jahody na fotografii:

Jahodové postele: finská technologie pěstování

Finská technologie pěstování jahod je zaměřena na vytvoření teplých záhonů a nepřítomnost plevelů na nich pomocí krycího materiálu.

Pro úsporu tepla uvnitř postelí se finskou metodou používá krycí materiál — černý film, lutrasil, spunbond nebo jiné agrofibre.

Je lepší použít dvouřadou metodu, poté je mezi nimi položena kapací hadice. Rostliny jsou zasazeny a pokryty agrofibrem, které lze na okrajích připevnit cihlami nebo posypat zeminou.

Základní pravidla pro pěstování na vysokých postelích

Hlavním rozlišovacím znakem této techniky je použití speciální krycí (mulčovací) látky. Pomáhá urychlit proces zrání jahod a zlepšit chutnost ovoce.

Hlavní věcí v technice je vybrat správné místo pro výsadbu, vybrat správný mulčovací materiál a zorganizovat vhodnou péči o rozvíjející se kulturu.

Co potřebuješ?

K vytvoření finské zahradní postele budete potřebovat desky a krycí plátno. Při pěstování jahod se nejčastěji používá černý plastový obal. Méně často se volí bílý film nebo netkaný polypropylenový materiál.

Vlastnosti pěstování jahod na vysokých postelích

Díky této metodě jahody nepotřebují neustálé zalévání a plenění.

Jak si vyrobit vysokou jahodovou postel vlastními rukama

Postupná výroba vysokých postelí pro jahody pomocí finské technologie s fotografií:

Postel je orámována bočnicemi, jejichž výška odpovídá vyplněné vrstvě. Nejběžnějším materiálem pro jejich výrobu je dřevo. Boky jsou také vyrobeny z odolného plastu a kovu.

Péče o jahody ve vysokých postelích

Péče je velmi jednoduchá a zahrnuje následující postupy:

Tipy od zkušených zahradníků

Aby byla sklizeň bobulí každý rok šťastná, zkušení zahradníci radí:

Ale v každém případě si každý může vybrat nejlepší tvorbu a údržbu vysokých jahodových postelí pro sebe individuálně.

Technologické funkce

S krátkou letní sezónou v mírných zeměpisných šířkách je obvykle možné pěstovat odrůdy plodin s časným zráním. Metoda s vysokými hřebeny a filmem (nebo netkaným materiálem) je schopnost vysazovat jakékoli odrůdy, včetně neutrálního denního světla.

Způsob výsadby na film na vysokých hřebenech ocenili mnozí letní obyvatelé. Finská metoda se nyní používá nejen na farmách, ale také na soukromých pozemcích v různých oblastech Ruska.

Jak pěstovat jahody na vysokých hřebenech (doporučení krok za krokem)

Příprava staveniště

Nejprve si u dacha vyberou vhodné místo pro výsadbu Victoria. Vhodné jsou oblasti dobře osvětlené sluncem s úrodnou půdou neutrální reakce.

Na poznámku! Při plánování výsadby plodin je vhodné připravit jahodové záhony na podzim.

Pro zavlažování je odkapávací systém vybaven:

 • položte hadici uprostřed hřebene;
 • jeden konec je připojen k čerpadlu, druhý je uzavřen zátkou (zátkou);
 • mírně prohloubte hadici do země.

K zásobování vodou použijte kapací pásku, perforovanou hadici. Takové zařízení můžete vyrobit vlastními rukama tak, že uděláte díry předem.

Výběr materiálu

Pro mulčování se k pokrytí půdy v postelích používá film (obvykle černý) nebo speciální agrofibre, aby se zachovalo potřebné teplo.

Co si vybrat, každý zahradník se rozhodne samostatně a zváží všechny výhody a nevýhody.

Odrůdy

Navzdory skutečnosti, že jakékoli odrůdy jahod jsou vhodné k pěstování pomocí finské technologie, jsou vhodnější časně zralé zahradní jahody. Na vysokých hřebenech takové druhy začínají brzy kvést a dávají bohatou úrodu zralých bobulí.


Vhodné odrůdy:

 • Miláček;
 • Zenga Zengana;
 • Rumba;
 • Elsanta;
 • Koruna;
 • Bounty.

Všechny tyto odrůdy mají krátké vegetační období, vynikající ukazatele výnosu, velké sladké plody.

Přistání

Na hřebenech jsou jahody vysazeny v 1, 2 nebo 3 řadách. Soudě podle recenzí letních obyvatel jsou nejvhodnější dvouřadé hřebeny, na kterých jsou uprostřed položeny kapací hadice.

Dobré vědět:  Jaké jsou šatny v domě nebo bytě?

Připravené oblasti jsou pokryty látkou (filmem), pečlivě nataženy a fixovány po obvodu. Na povrchu jsou označena místa pro otvory, poté jsou vyříznuty kruhy (do průměru 10 cm).

Na poznámku! Někdy se dělají křížové řezy, ale pro výsadbu nejsou zvlášť vhodné. Navíc se otvory zvětšují, rozšiřují a film se stává nepoužitelným.

Udržují vzdálenost asi 20-30 cm (v závislosti na vybrané odrůdě a velikosti keřů) a mezi řádky — 30 cm. Otvory pro rostliny jsou označeny šachovnicovým vzorem nebo podél jedné čáry (viz video).

Připravené sazenice keře (zakořeněné rozety nebo sazenice) jsou umístěny do otvorů v otvorech. Růstový bod (srdce) zůstává nad povrchem země. Po dokončení práce dostanou postel s úhledně zasazenými keři pokrytými mulčovacím materiálem.

Další údržba výsadby je standardní, ale s přihlédnutím ke skutečnosti, že postele jsou pokryty fólií.

 • zalévání;
 • vrchní obvaz;
 • odstranění antén.

Pro zavlažování je vhodná pouze ohřátá a usazená voda. U kapacího systému zbývá pouze sledovat normální provoz zařízení a doplňování vody.

Pro hnojení se do závlahové vody přidávají hnojiva. Když se objeví první listy, je užitečné kríky krmit dusíkatými hnojivy (hnůj, kuřecí trus zředěný ve vodě) s přídavkem síranu amonného.

Jakmile se objeví první vaječníky, jsou krmeny přísadami draslíku a fosforu, vermikompostem. Užitečný monofosfát a síran draselný nebo ledek na základě stejné látky (používá se podle pokynů).

K ochraně před infekcemi a různými škůdci jsou rostliny ošetřeny brzy na jaře roztokem Bordeauxské kapaliny (1%) a dalšími přípravky obsahujícími měď. Preventivně se v létě a po sklizni stříkají přípravkem Actellik, Calypso.

Výhody a nevýhody metody

Finská zemědělská technologie má oproti tradičním metodám několik výhod:

Jedinou nevýhodou metody je, že pro pěstování pomocí této technologie budete potřebovat černý plastový obal, který se vyrábí ve Finsku.

Rostoucí pravidla

Výběr krycího materiálu pro jahody

Tento materiál však přispívá k vysychání půdy, v důsledku čehož je nutné rostlinu zalévat častěji. Proto je agrofibre vhodné pro pěstování jahod na malých plochách.

Výběr místa pro jahodové postele

Příprava staveniště

Až přijde jaro, postel by se měla znovu uvolnit a rozbít velké hrudy Země. Poté musíte počkat jeden týden, než se půda usadí.

Organizace záhonů a zavlažovacích systémů

Doporučuje se, aby postele byly umístěny od severu k jihu. Taková organizace zajistí jednotné vytápění rostlin. Šířka každé postele (za předpokladu jednoúrovňové výsadby) je 90 centimetrů. Rozteč řádků by měla být více než 65 centimetrů.

Druhá možnost je vhodná pro pěstování jahod v jižních oblastech. Vysoké postele jsou lépe odvětrávány, což snižuje riziko infekce plísní nebo padlí.

Na zahradě pěstujeme sazenice jahod

Rostlina je zasazena do otvorů s hloubkou rovnou délce kořenového systému. Do každého otvoru nalijte 500 mililitrů vody. Po výsadbě zakryjte kořenový systém půdou a střed vývodu ponechejte volný. Rostlina se poté znovu napojí.

Hlavní pravidla

Takové rychlé zrání bobulí se vysvětluje skutečností, že se půda díky filmu ohřívá mnohem rychleji. Další výhodou této technologie je, že v této zemi nemůže růst plevel a jsou v ní také posíleny zásuvky.

Nejen hustota výsadby však ovlivňuje bohatost plodiny. Je také důležité vzít v úvahu rozmanitost jahod. Odrůdy „Korona“, Bounty, „Rumba“ jsou ve Finsku velmi běžné. Jejich jahody jsou mnohem sladší a dozrávají před jinými odrůdami.

Dobré vědět:  Jaké police budou vypadat krásně v obývacím pokoji

Příprava staveniště

Jak zasadit?

Než začnete s výsadbou jahod, musíte vybrat a připravit půdu. Pojďme si tedy postupně zjistit přistávací technologii.

 • připravte hadici a protáhněte ji mezi postelemi;
 • hadice by měla být po celé své délce pohřbena v zemi v hloubce 5 cm;
 • na samém konci hadice je třeba nainstalovat domácí zátku, aby voda nemohla odtékat.

Po dvou týdnech se oplodněná půda usadí a usadí. Nyní můžete s filmem začít pracovat.

Pak musíte počkat, až vaše kultura začne přinášet první ovoce. Pamatujte, že finský způsob pěstování nevyžaduje velké úsilí a náklady.

Výhody metody

Pojďme tedy zjistit pozitivní aspekty této metody:

Díky této metodě pěstování se ve Finsku ročně sklízí asi 15 tisíc tun plodin.

Jak správně pěstovat jahody, viz níže.

Výběr materiálu

Jahodové keře pod černým filmem

Další nevýhodou fólie je, že i při nízkých mrazech se na ní tvoří kondenzace, a proto je nutné ji dodatečně zahřívat. K tomu je nejlepší použít piliny, které musí být pokryty vrstvou nejméně 8 cm.

Výsadba jahod

Pro pěstování jahod podle finské technologie je nejlepší použít sazenice v květináčích (při přesazování nemají velký stres), ale můžete také použít sazenice jahod, které byly pěstovány na otevřeném poli.

Bude muset být odpovídajícím způsobem připraveno: několik hodin před výsadbou zkrátit a namočit do roztoku manganistanu draselného nebo do speciálního zakořenění.

Nejlepší je zasadit mladé jahody za oblačného počasí nebo večer, aby spalující sluneční paprsky nezničily sazenice. Pokud se postup provádí ráno, měla by být výsadba několik dní chráněna před sluncem, aby se sazenice mohly aklimatizovat.

Video — Výsadba jahod

Klady a zápory, foto

Proces pěstování jahod na vysokých postelích se provádí jako tepelné struktury.

Vysoké postele pro jahody na fotografii:

Jahodové postele: finská technologie pěstování

Finská technologie pěstování jahod je zaměřena na vytvoření teplých záhonů a nepřítomnost plevelů na nich pomocí krycího materiálu.

Pro úsporu tepla uvnitř postelí se finskou metodou používá krycí materiál — černý film, lutrasil, spunbond nebo jiné agrofibre.

Je lepší použít dvouřadou metodu, poté je mezi nimi položena kapací hadice. Rostliny jsou zasazeny a pokryty agrofibrem, které lze na okrajích připevnit cihlami nebo posypat zeminou.

Pěstování jahod pomocí finské technologie: princip, výhody, odrůdy

Pěstování pod filmem také vylučuje potřebu pravidelné zalévání jahod, protože takový úkryt udržuje půdu vlhkou co nejdéle.

Pozornost! Pamatujte, že příliš horké a suché léto může způsobit, že úroda pod filmem vyschne, proto byste se měli předem postarat o instalaci kapkového zavlažovacího systému.

Technologie výsadby a péče

Je pozoruhodné, že i finská technologie sklizně je jednodušší a čistší. V doslovném smyslu slova. Když jsou bobule plně zralé, samy spadnou na film. Plody zároveň zůstávají zcela čisté, nepoškozené a sklizeň se zrychluje.

Tím je ukončen přehled vlastností finské technologie pěstování jahod. Jak vidíte, je to docela použitelné pro území Ruska a při dodržení všech pravidel péče o plodiny můžete dosáhnout vynikajících výsledků. Hodně štěstí!

Video «Příprava půdy pro výsadbu jahod»

Jak správně připravit půdu a jaký je proces finské výsadby.

Základní principy pěstování

Metody pěstování jahod ve Finsku se liší od ostatních metod, na které jsme zvyklí, výnos závisí na hustotě výsadby. Obvykle je to 20–45 tisíc rostlin na hektar. Sazenice se vysazují ve vzdálenosti 25-30 cm mezi keři.

Dobré vědět:  Jak a jaká je vnitřní izolace stěn obytných prostor

Technologie výsadby jahod

Jakmile jsou jahody zralé, letní obyvatelé rychle sberou bobule z filmu. Jak vidíte, finská metoda pěstování jahod je poměrně jednoduchá, ekonomická a energeticky nenáročná.

Druhy jahodových záhonů

Horizontální postele pro jahody

Vertikální postele pro jahody

Vysoké postele pro jahody v zemi

V přítomnosti kompostu se takové lůžko zahřeje, což dále zvyšuje účinnost pěstování bobulových plodin.

Teplé jahodové postele

Existuje několik typů teplých postelí:

Při výběru postele pro jahody je důležité vzít v úvahu nejen silné stránky konkrétní možnosti, ale také slabé stránky.

Z jakých materiálů jsou vyrobeny pohodlné jahodové postele

Ze všech odrůd vhodných pro vytváření hřebenů pro bobulovou kulturu si zaslouží zvláštní pozornost konstrukce z desek, sudů, krytů pneumatik, břidlicových listů.

Prkenné postele pro jahody

Nejlepší možností je použití desek k uspořádání záhonů pro bobulové plodiny, protože:

Pro vytvoření správné postele pro jahody se doporučuje použít jako materiál dub, buk, modřín, popel. Postele desek mají kromě výhod i některé nevýhody:

 • vyžadovat určité úsilí;
 • přítomnost elektrického nářadí a spojovacích prostředků;
 • existuje potřeba léčby speciálními přípravky proti rozpadu.

Proces výroby postele pro jahody zahrnuje následující kroky:

Hromadné postele pro jahody

Sudové jahodové postele

Mezi pozitivní vlastnosti této postele patří:

 • žádné náklady na výrobu rámu;
 • vysoký stupeň zahřátí pod sluncem;
 • pohodlí v procesu opouštění a sklizně;
 • možnost převodu na jiné místo;
 • ekonomická spotřeba vody.

Navzdory celému seznamu výhod mají sudové postele své nevýhody:

 • v zimě existuje riziko zamrznutí rostlin (zejména v kovových nádobách);
 • kvůli rychlému vysychání půdy je zapotřebí pravidelných zavlažovacích činností.

Krásné jahodové břidlicové postele

Na téměř každém pozemku pro domácnost jsou zbytky břidlicových listů. Používají se k uspořádání struktur pro jahody nejen vlnité, ale také ploché břidlice. Takové vzory se liší:

 • dostupnost;
 • rychlost a jednoduchost konstrukce;
 • dlouhá životnost;
 • ne náchylnost k procesům rozpadu, rozkladu, poškození.

Z nedostatků lze rozlišit pouze negativní vliv azbestocementu, který je součástí stavebního materiálu, na zemědělské rostliny. Chcete-li břidlici vložit do země, budete ji muset prohloubit a dodatečně zafixovat kvůli spolehlivosti.

Postup budování jahodového lůžka z břidlice je následující:

Pro zjednodušení je nejprve nutné sestavit kovový nebo dřevěný rám a poté nainstalovat břidlicové desky.

Krásné postele pro jahody z pneumatik

Jediná věc, která je nutná k vytvoření zahradního záhonu pro bobulovou kulturu, je přidělení času a úsilí k vytvoření otvorů pro sazenice. Záhon se vyrábí s přihlédnutím k následující posloupnosti akcí.

V pneumatice by měl být vyříznut vhodný otvor. Definujte připravené místo. Umístěte do pneumatiky jemnou kovovou síťku a naplňte ji úrodnou půdou.

Jak si vyrobit jahodové postele vlastními rukama

Níže si můžete prohlédnout fotografie kutilských jahodových postelí.

Možnosti designu pro jahodové postele

Vytvoření zajímavých záhonů pro zahradní jahody na vašem osobním pozemku není tak obtížné, jak by se hned mohlo zdát. Hlavní věc je, že koncipovaný design efektivně zapadá do celkového designu.

Pokud je pozemek malý, dobrým řešením by bylo použít svislé postele. Nevyžadují mnoho místa, jsou snadno proveditelné a nezpůsobují potíže při pěstování bobulovité kultury.

Při výběru konfigurace konkrétní struktury pro zahradní jahody je třeba vzít v úvahu rozměry území přiděleného pro tyto účely. Pokud je přistávací plocha dlouhá a úzká, kruhové vzory se nedoporučují.

Pro větší efekt mohou být cesty mezi konstrukcemi posypány malými ozdobnými kameny nebo pokryty dlažebními deskami.

Fotografie původních jahodových postelí s vlastními rukama jsou uvedeny níže.

Odkaz na hlavní příspěvek
Adblock
detector